Parametry drukarek fotograficznych

Drukarki fotograficzne muszą tutaj charakteryzować się najwyższymi parametrami druku, umożliwiającymi dobrą reprodukcję obrazu na papierze. Jakość ta zależy od następujących czynników:
• rozdzielczości drukowania,
• ilości głowic,
• możliwości dostosowania drukarki do własnych potrzeb.
Szybkość
Jest to również bardzo istotny czynnik. Czołowi producenci drukarek nie mogą pozwolić sobie na zbyt długi czas oczekiwania na wydruk zdjęcia. Szybkość druku zależy głównie od ilości dysz drukujących, im ich więcej, tym szybsza prędkość wydruku.
Marginesy
Kupując drukarkę fotograficzną warto zwrócić uwagę na ten parametr, bowiem ogranicza on nam możliwość wykorzystywania powierzchni papieru fotograficznego. Warto jest wykorzystać całą jego powierzchnię, tym bardziej iż jest on stosunkowo kosztowny.
Drukowanie zdjęć bezpośrednio z aparatów cyfrowych lub kart pamięci
Ważne jest także to, aby nasza drukarka fotograficzna miała możliwość bezpośredniego podłączenia aparatu cyfrowego lub karty pamięci, co nie jest póki co trwałą reguła, i nie każda drukarka fotograficzna to umożliwia. Dzięki temu, możliwy będzie wydruk bez konieczności zgrywania zdjęć na komputer, co może okazać się kłopotliwe i uciążliwe, kiedy chcemy wydrukować większą ilość zdjęć